Informace o nás

Vítejte

    na stránkách  jedné z nejstarších chovatelských stanic  briardů v České republice.  Je to až neuvěřitelné, ale je tomu již více než  30 let  od okamžiku, kdy se v naší chovatelské stanici narodil první vrh briardů.

Jak jsme vlastně začínali (1969-1975)

      Naše chovatelská stanice  byla do národního registru chovatelských stanic  oficiálně zaregistrována v roce 1969. V té době jsme se věnovali chovu a výcviku německých ovčáků. Ačkoliv od té doby uteklo mnoho dlouhých let, nosíme stále  v našem srdci vzpomínku na každou z nich ( měli jsme jen fenky) .   Byla to vlkošedá Alfa ze Signálu ( zakladatelka našeho chovu ), pak její vlkošedá dcera Aida Belong , Aranka Ontie -  černá se znaky, Babeta Belong - vlkošedá ( dcera Aidy), Gita Belong  - černá se znaky ( dcera Aranky).V rozmezí let 1969 až 1975 jsme odchovali celkem 17 vrhů německých ovčáků.  Naše feny a následně jejich odchovy dosahovaly úspěchů nejen na výstavách, ale i na výcvikových akcích a soutěžích.Charakteristické byly jejich veselé,  temperamentní  a vyrovnané povahy , chuť k práci   a zároveň velice  líbivý exteriér ( zejména kvalitní kostra , správné zaúhlení končetin  a vydatný pohyb).

Začátky chovu briardů (1974 - 1983)

      V roce 1972 jsem na výstavě spatřila prvního briarda. Doslova mě očaroval, něco tak nádherného a impozantního jsem do té doby na žádné výstavě psů neviděla. Hned jsem věděla, že je to pes , kterého musím mít !!!  Můj manžel sice zpočátku moje sympatie nemohl pochopit   ( coby zarytý ovčáčkář ) , ale nakonec jsem i od něho dostala požehnání.

       A tak našim prvním briardem se stala černá Arlette Zikar  od pana Holuba z Rychnova nad Kněžnou. Byla to velice milá a přítulná fena. Bohužel měla vrozenou srdeční vadu a ve třech letech nám uhynula.

       Ve spolupráci s paní Alenou Bendovou jsme si v roce 1974 za její asistence importovali z Francie  černého psa Joba de la Plaine Saint Just . Job byl naším druhým briardem . Byl největším miláčkem naší rodiny a  za ta léta se postupně stal symbolem a patronem naší chovatelské stanice. Job byl opravdu výjímečný. Měl úžasnou povahu i exteriér. Měl perfektní kostru, dlouhou a bohatou srst perfektní struktury, téměř černé oko, výborné zaúhlení a prostorný pohyb. Job dosáhl  celé řady úžasných výsledků na výstavách : 6x CACIB, Národní vítěz, Vítěz Opole. Nenechal se však zahanbit ani ve výcviku -  svou 1. zkoušku  z výkonu složil již ve 12 měsících.       Jeho hlavním posláním, které jak dnes víme splnil na výbornou , bylo jeho zasažení do chovu briardů  coby plemeníka. Stal se tedy zakladatelem III. linie  chovu briardů v tehdejším Československu. A i když uplynulo mnoho let, je stále v současném chovu briardů celá řada těch, kteří jsou jeho potomky , a to i přesto, že  jeho jméno dnes již není vepsáno do průkazů původů neboť je na úrovni 6 - 8 generace  Jeho přímí potomci a  zejména dcery  po Arce a Ami Petřiny se staly zakladatelkami a prvotním chovným materiálem celé řady tehdy vznikajících chovatelských stanic (např.  z Ecolonu, Sedmihůrky, Mi-Var, z Rajchnetky , ....).A byly to právě již zmíněné sestry plavá Arca Petřiny a plavá Ami Petřiny ( Atlas Bohemia - Sibelle x  Jocaste des Philipiques ), které úspěšně odstartovaly i odchovy briardů v naší chovatelské stanici.

Arcu Petřiny  jsme si zakoupili v létě 1976 v chovatelské stanici Petřiny manželů Šejcových z Prahy.

Ami Petřiny jsme pak získali asi roční , coby její již 3. majitelé.

Na podzim 1977  jsme v naší chovatelské stanici přivítali černou Axu Černá hříva ( Job de la Plaine Saint Just x Anelle Zikar) od paní Vlasty Šabatové z Rajnochovic ( okr. Kroměříž).

Tyto tři feny odchovaly celou řadu vrhů -  viz naše odchovy . Významně  ovlivnily kvalitu briardů  v ČR  a  tvoří nezapomenutelnou  kapitolu historie  chovu  nejen pro naší chovatelskou stanici. 

Stručný výčet novodobé historie ( 1983  až dosud )

Jaro 1983  - do činnosti chovatelské stanice se aktivně zapojuje také moje dcera Jana.

V  létě 1986  se Axe Černá hříva narodil vrh po černém  Cindy z Bramilu . Z tohoto vrhu jsme si ponechali černou Tillu Belong

Na jaře 1992  se narodila  černá Ullie Belong (Apoll Trollenkind x Tilla Belong ) .

Na podzim 1993 jsme importovali z Francie šedého psa černě narozeného  Idrisse Nemo de la Maison de Suzie ( First du Moulin d ´Eau x Gessica - N de la Maison de Suzie ) od paní Anity Kessas-Balan.

V létě 1996 se narodil černý pes Vip Belong ( Hector Jesed x Ullie Belong ). Vip je chovný a stal se otcem 5-ti  vrhů.

Na jaře 2001 se další fenou v naší chovatelské stanici stala plavá Hermine Bohemia - Sibelle ( Vip Belong x Beronika z Marlendu )  od paní Aleny Bendové.

Zatím posledním přírůstkem  do řad našich psů a fen je plavá Chani Dana Bar - Bar Beskydy     ( Amigo Kudlaté sérce x Daniella Barna Bar - Bar  Beskydy ), kterou jsme si přivezli na jaře 2004 od paní MVDr. Barbory Zapletalové - Křížové.

 Leden 2006 - založena chovatelská stanice Heritage  - mé dcery Jany Kočové.  Prezentaci Hermine Bohemia - Sibelle , Vipa Belong a aktualizace štěňat z našeho Z-vrhu najdete na adrese : https://www.heritage.cz

 

A co závěrem

Chovu  psů se aktivně věnujeme již mnoho let. Za tu dobu jsme odchovali celou řadu štěňátek , vlastnili několik psů a fen. Ale moc dobře víme, že každý z nich je jedinečný. Každý má své místo v našem srdci a vzpomínku v naší mysli. Prošli jsme si dobrým i zlým, radostí i zklamáním. Ale takový je život !  Nelze to přesně popsat, ale  je v nás něco, co nás žene stále dopředu. A věřte, že s těmi čtyřnohými přáteli to jde mnohem snáze.

Tak ať se nám i naším milým chlupáčům daří i nadále tak skvěle jako doposud  ! Totéž přejeme i Vám a těm Vaším pejsánkům , pokud již nějaké máte. A pokud  ne, budiž Vám naše stránky  správnou inspirací.

S pozdravem 

                               Anna Čabounová

                                           &

                     briardi v chovatelské stanici Belong .

 

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.